Par biljarda kijām

   Manā aprakstā figurēs vārds kija, kas aizgūts no angļu vārda cue - latviešu valodā precīza apzīmējuma šim priekšmetam nav. Bieži dzird runājam, ka labs spēlētājs var spēlēt ar jebkādu kiju (cue), jo visas ir gatavotas no koka un nav jēgas tērēt lielu naudu laba inventāra iegādei! Katram protams, liekas, ka viņš ir visgudrākais. Atļaušos vien piebilst, ka ne sprintu, ne basketbolu neviens mūsdienās nespēlē ar pirmkara apaviem. Arī eļļu autiņos vairs nelel minerālo.uz biljardu 

Kas attiecas uz biljardu kopumā un īpaši uz tā karali - snukeru, tad tas mūsdienās ir mikronu sports un svarīga ir katra vismazākā nianse.

 Mēģināšu paskaidrot, kāpēc iepriekš minētais apgalvojums nav pareizs un kija – nav tas pats, kas slotas kāts. 

Jautājums - kāpēc biljarda pasaulē kiju iegādei tērē ievērojamu naudu, un kāpēc to cenas ir tik krasi atšķirīgas?Piemēram - četrkārtējais pasaules čempions Snukerā Džons Higgins atbilstoša kiju un uzlīmju inventāra iegādei savas karjeras laikā ir iztērējis pāri par £20.000.

 Pasaules klases spēlētāji laba inventāra iegādei tērē visai ievērojamas summas, jo tā kvalitāte būtiski ietekmē spēles rezultātu.
Labu kiju iegādāties kļūst arvien sarežģītāk - ekstra klases kiju meistari paliek arvien mazāk un savas prasmes tikpat kā nenodod mācekļiem. Meži, kuros aug atbilstošās šķirnes koki tiek izcirsti, no Amazones mūža mežiem vai Āfrikas vidienes transporta un darba izmaksas sadārdzinās. Āzijas eksotiskie koki praktiski ir izcirsti un džungļus cilvēce praktiski ir iznīcinājusi. Kanādas ošos jau gadu desmitus zinātnieki cīnās ar negantu kāpuru, kurš iemeties kokā un saēd koksni u.t.t.
  Biljarda kijas iedalās: viendaļīgās (1 piece cue), trīs ceturtdaļu (3/4 joint) un divdaļīgās (1/2 joint), jeb uz pusēm skrūvējamu. Ar divdaļīgajām (1/2) kijām spēlē pool un krievu piramīdu (krievu biljardu). 3/4 vītnes kijas ir raksturīgas snukera spēlei.
 
 Biljarda kiju raksturo pieci galvenie kritēriji:
          kijas kopējais garums (cue length),
          kijas tievā gala izmēri (shaft), 
          kijas roktura diametrs (cue butt),
          kijas svars (cue weight), 
          kijas balans (cue balance point).

 

  Kijas tievo galu noslēdz metāla gredzens (ferrule), kura galā tiek līmēta uzlīme (cue tip) - darināta no ādas loksnes vai  presētas ādas - vēl viena īpaši svarīga kijas sastāvdaļa. Ferrule retāk kijām ir veidots no koka, karbona vai plastmasas.

 Snukera kijām ferruls visbiežāk ir no misiņa veidots smalks gredzentiņš, kurš ar smalku precizitāti tiek pielīmēts pie kijas šafta.                Augstākas klases ražotājiem ferrula iekšienē vēl ir iegriezta vītne lielākai noturībai. Tas tāpēc, ka ferulam ir jānotur milzīga slodze, īpaši spie stiprajiem bumbas sitieniem - šis mazais gredzena veidojums neļauj sapkaisāt kijas koka šhaftam.

Ne mazāk svarīgi ir pareizs kijas izsvarojums, kas izpaliek lētajām kijām (lētākā gala Ķinā ražotajām kijām par izsvarojumu var pat pārdevējam nejautāt).

Bijarda kiju pamatā ir kijas šafts (shaft) - kijas daļa, kurai, slīdot caur pirkstiem, tiek veikts sitiens pa bumbu (cue ball). Kijas vērtīgākā daļa. Kijas rokturis (butt) ir vairāk domāts skaitumam un protams, jo sarežģītākas inkrustācijas un izmantotas dārgākas koksnes, jo augstāka būs kijas vērtība.

 Kvalitatīvas biljarda kijas nekad nav krāsotas un lakotas, bet gan kiju meistara veidotas no kvalitatīvu kokmateriālu koka inkrustācijām un kijas tievais gals (šhafts) vienmēr ir eļļots un vaskots ar speciāliem, tikai kijām paredzētiem materiāliem. Pasaules labākie biljarda kiju meistari tur šīs lietas lielā noslēpumā.

 

 

  Pie mums vari saņemt bezmaksas konsultāciju piemērotākā biljarda inventāra iegādei! Iespējama kiju testēšana un salīdzināšana, kā arī kiju sūtīšana pēc individuāliem parametriem un izvēlētā dizaina.

 

 

   

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Manā aprakstā figurēs vārds kija, kas aizgūts no angļu vārda cue -, latviešu valodā precīza apzīmējuma šim priekšmetam nav.
Bieži dzird runājam, ka labs spēlētājs var spēlēt ar jebkādu kiju (cue), jo visas ir gatavotas no koka un nav jēgas tērēt lielu naudu laba inventāra iegādei!
Mēģināšu paskaidrot, kāpēc iepriekš minētais apgalvojums nav pareizs un kija – nav tas pats, kas slotas kāts. 
Jautājums - kāpēc pasaulē kiju iegādei tērē ievērojamu naudu, un kāpēc to cenas ir tik krasi atšķirīgas?
Piemēram - četrkārtējais pasaules čempions Snukerā Džons Higins atbilstoša inventāra iegādei savas karjeras laikā ir iztērējis pāri par £20.000.
Pasaules klases spēlētāji laba inventāra iegādei tērē visai ievērojamas summas, jo tā kvalitāte būtiski ietekmē spēles rezultātu.
Labu kiju iegādāties kļūst arvien sarežģītāk - kiju meistari (ekstra klases) paliek arvien mazāk, savas prasmes tikpat kā nenodod mācekļiem, meži, kuros aug atbilstošās šķirnes koki tiek izcirsti, no Amazones mūža mežiem vai Āfrikas vidienes transporta un darba izmaksas sadārdzinās. Kanādas ošos iemeties negants kāpurs, kas saēd koksni u.t.t.
 
Biljarda kijas iedalās: viendaļīgās (1 piece cue), trīs ceturtdaļu (3/4 joint) un divdaļīgās (1/2 joint), jeb uz pusēm skrūvējamu. Ar divdaļīgajām (1/2) kijām spēlē pool un krievu piramīdu (krievu biljardu).
Jebkurā biljarda veidā kiju raksturo pieci galvenie kritēriji:
kijas tievā gala izmēri
kijas kopējais garums,
kijas rokturis (cue butt) un tā diametrs,
kijas svars (cue weight).kam galā ir kam galā ir metāla vai plastmasas ferruls (ferrule), uz kura  tiek līmēta uzlīme (cue tip) - vēl viena īpaši svarīga kijas sastāvdaļa.
Kijas tievo galu noslēdz metāla vai plastmasas ferruls (ferrule), uz kura  (cue tip),
Snukera kijām ferruls visbiežāk ir no misiņa veidots gredzentiņš, kura iekšienē vēl ir iegriezta vītne lielākai notur’ībai.
Ne mazāk svarīgi ir pareizs kijas izsvarojums, kas izpaliek lētajām kijām (Ķinā ražotajām vispār nepiemīt. vai atrodas tajā kijas daļā, kur tam noteikti nevajadzētu būt).
Visu bijarda veidu kiju pamats ir kijas šafts - kijas daļa, kas slīd pa roku, un, ar ko tiek veikts sitiens, daļa, ka reaģē ar bumbu (cue ball).